Liittohallituksen kokousinfo 11.12.2014 - Tiedote 34/2014
Selvitysryhmän kysely Tullin henkilöstölle
Tullin henkilöstö voi vastata tullin toimintakulttuuria, johtamista ja rekrytointikäytäntöjä tutkivaan selvitysryhmän kyselyyn sähköpostitse 18. joulukuuta asti. Työterveyslaitoksen laatiman kyselyn linkki on lähetetty henkilöstölle henkilökohtaisesti. Ne jotka eivät ole kyselyn ajankohtana töissä loman, sairausloman, vuorotteluvapaan, äitiysloman, perhevapaan, osa-aikaeläkkeen tai muun syyn takia, voivat tilata linkin kotikoneelleen ottamalla yhteyttä työterveyslaitoksen asiantuntijoihin Saija Koskensalmeen (saija.koskensalmi@ttl.fi), tai Tiina Kauraseen (tiina.kauranen@ttl.fi). Puhelinnumero on 030 4741. Käytä tilaisuutta hyväksesi ja vastaa kyselyyn!
If vakuutusyhtiön vakuutuksissa entistä parempia etuuksia
Liittohallituksen kokous pidettiin If vakuutusyhtiön tiloissa Espoossa. Asiakaspalvelupäällikkö Leila Perälahti kertoi vakuutusyhtiön organisaatiossa ja vakuutustarjonnassa tapahtuvista muutoksista. Tullivirkamiesliitto on keskittänyt vakuutuksensa If vakuutusyhtiöön ja myös liiton jäsenet saavat tuntuvia etuja Ifin vakuutuksista. If ottaa ensi vuoden alusta lähtien käyttöön uuden, entistä parempia etuja tarjoavan etuohjelman ja yrityksen vakuutuksista saa K-ryhmän pluspisteitä. Kaikki ne, jotka rekisteröityvät K-Plusohjelmaan vuoden 2014 aikana, osallistuvat arvontaan, jossa on huikeita palkintoja. Primus on Kalevan yhteistyöjärjestöjen jäsenille ja heidän perheilleen tarkoitettu henki- ja tapaturmavakuutus. Tullivirkamiesliiton jäsenet ja heidän perheenjäsenensä saavat tuntuvia saavat tuntuvia alennuksia ja etuja Primus-vakuutuksista. Tarkista, että omat vakuutuksesi ja niihin liittyvät edut ovat ajan tasalla ja että olet mukana K-Plusohjelmassa ja samalla siihen liittyvässä kilpailussa. Jos vakuutuksesi ovat muussa yhtiössä, vertaa niihin liittyviä maksuja ja etuja LINKIT IFIIN JA KALEVAAN.
Vakuutustarjonnan lisäksi liittohallituksen jäsenet saivat tutkija Sami Karusalmelta mielenkiintoisen katsauksen vakuutustutkinnasta ja esimerkkejä tapahtuneista vahingoista. Kaikista vahingoista noin 0,1 %, eli noin 2000 tapausta vuodessa otetaan tutkintaan suomalaisissa vakuutusyhtiöissä. Vakuutustutkinnan tärkeimmät tehtävät ovat rikollisuuden torjunta ja paljastaminen ja epäselvien vahinkojen tutkinta. Sidosryhmäyhteistyötä tehdään mm. Tullin, Poliisin, Rajan, Veron, ulosottoviranomaisen ja tuomioistuinten kanssa. Tutkinnassa selvitetään vahingon olosuhteita ja pyritään tekemään oikea korvauspäätös. Vakuutusvilppiä yrittävät amatöörit, taparikolliset ja amatöörit. Amatöörien vahinkotapaukset ovat todellisia ja vakuutukset kunnossa, mutta tapahtumia sekä kaunistellaan että vääristellään ja vahinkomääriä paisutellaan. Taparikolliset ottavat vakuutuksia selkeästi huijaustarkoituksessa ja ammattirikolliset tekevät lukumäärältään vähäisiä, mutta vaikutukseltaan sitäkin isompia vakuutushuijauksia. Esityksen lopuksi nähdyt vahinkoesimerkit osoittivat, että tutkinnassa hyvinkin mitättömältä vaikuttava havainto voi johtaa isojen rikosten jäljille. Intensiivinen julkisuuden hyväksikäyttö on myös auttanut paljastamaan isoja juttuja.
Asiakaspalveluhanke ja toimipaikkojen lakkauttaminen
Tullivirkamiesliitto on saanut Tullin hallinto-osastolta 11.12.2014 päivätyn kirjeen, joka koskee Lappeenrannan, Kouvolan, Loviisan ja Keski-Vantaan toimipaikkojen lakkauttamista ja niistä aiheutuvia henkilöstövaikutuksia. Lakkautettavien toimipaikkojen yhteensä 30 henkilölle osoitetaan tehtäviä pääosin työssäkäyntialueelta. Lappeenrannan 10 henkilön työtehtävät siirtyvät Nuijamaalle tai Imatralle, Kouvolan 5 henkilön tehtävät joko junaryhmään tai Kotkaan, sekä Keski-Vantaan 7 ja Loviisan 8 henkilöä tullin muihin toimipisteisiin tai Kotkaan. Siirtyville henkilöille ei ole muutoskeskustelujen yhteydessä esitetty muita vaihtoehtoja. Tullivirkamiesliitto pyrkii selvittämään, olisiko jo tässä vaiheessa mahdollista ottaa käyttöön Aspa-hankkeen tehtäväpankki, jos siirtyminen toiseen toimipaikkaan on joissain tapauksissa ylivoimaisen vaikeaa tai jopa mahdotonta.
Asiakkaita varten Tullin verkkosivuille on avattu kuuttatoista eri tullitoimipaikan asiakaspalvelun lakkauttamista koskeva muutossivusto. Tässä vaiheessa sivuston sisältö koskee ensisijaisesti Lappeenrannan (Mustolan), Kouvolan, Loviisan ja Keski-Vantaan asiakaspalvelupisteiden lakkauttamista vuoden 2015 alussa.
Palkkatyöryhmä ja palkkatiimi
Työantajaosapuoli aikoo asettaa työryhmän Tullin palkkausjärjestelmän kehittämiseen. Tullivirkamiesliitolle on lähetetty luonnos asettamiskirjeestä. Tulevia kehittämiskohteita ovat kokemusosan poistaminen ja sen lisääminen henkilökohtaisen suoriutumisen arviointiin, henkilökohtaisen suorituksen arviointiasteikon muuttaminen, tehtäväkohtaisen suoritustason määrittäminen uudella tavalla ja Tullin palkkausjärjestelmän vaativuustasokartan tyyppitehtävien päivittäminen ja täsmentäminen sekä vaativuustasokartan päivittäminen. Lisäksi Tullin palkkausjärjestelmän soveltamisohjeen ja vaativuustasokartan päivittämisessä tulee ottaa huomioon EU:n tullien osaamisen viitekehys ja osaamisen kehittämisen suunnitelma. Työryhmätyöskentelyn aikataulu on tammikuun alusta syyskuun puoliväliin.
Palkkausjärjestelmän kehittämiseen asetetaan kuusi eri työryhmää, joihin ei ainakaan tässä vaiheessa esitetä henkilöstöjärjestöjen edustajia. Tullivirkamiesliitto katsoo kuitenkin, että henkilöstön pitäisi olla mukana jo työryhmätyöskentelyssä. Lisäksi Tullivirkamiesliitto pitää esitettyä aikataulua aivan liian optimisena.
Yhteistoiminta- ja luottamusasiat
Lahdessa marraskuussa järjestetyistä liiton yhteistoimintapäivistä on tullut hyvää palautetta. Työnantajaosapuolelle on esitetty toive yhteistoimintakoulutuksesta, jossa keskityttäisiin virkaehtosopimukseen tulleiden muutosten tulkintaan. Lisäksi Tullivirkamiesliiton luottamusmiehet kokevat tarvitsevansa samansisältöistä koulutusta, joka esimiehille on annettu Kieku-järjestelmän käyttöönoton yhteydessä.
Luottamusasioina on käsitelty mm. lukuisia virkaehtosopimuksen tulkintoja, virkasiirtoja sekä asiakaspalveluhankkeesta aiheutuvia muutoksia henkilöstön virkapaikkoihin ja työtehtäviin.
Pardian edustajakokous ja hallituksen kokous
Pardian edustajakokoukseen Helsingissä 27.11.2014 osallistuivat Tullivirkamiesliitosta Pekka Kolehmainen edustajana, Kari Lehtinen hallituksen jäsenenä ja Liisa Kangassalo tarkkailijana. Pardian hallituksen jäseniksi valittiin Kari Lehtinen ja varajäseniksi Marju Husu ja Ulla Vehviläinen.
Pardian hallituksen kokoukseen 9.12.2014 osallistui Kari Lehtinen. Kokouksessa käsiteltiin työmarkkinatilannetta ja eläkeuudistusta, jossa valtion eläkeratkaisu on yhä avoinna. Pardian uudeksi neuvottelupäälliköksi on valittu Timo Nousiainen. Pardian sääntöjä ollaan muuttamassa ja sitä varten perustetaan työryhmä, jossa pienillä liitoilla tulee olemaan yksi yhteinen edustaja.
Palkansaajien keskusjärjestöt SAK ja STTK sekä useat palkansaajaliitot suunnittelevat uuden suuren palkansaajien keskusjärjestön perustamista. Myös Pardia tulee osallistumaan tähän liittyvään selvitystyöhön.
Liiton lakimiespalvelut
Liitto vaihtaa lakimiestoimistoa. Uusi toimisto on työoikeuteen erikoistunut asianajotoimisto, jonka näkökulma työoikeuteen on työntekijälähtöinen ja joka edustaa palkansaajia työ- ja virkasuhteita koskevissa erimielisyyksissä sekä toimii useiden ammattiliittojen neuvonantajana. Yksittäinen jäsen ei asioi itse suoraan lakitoimistoon, vaan vie asioita eteenpäin liiton luottamusverkoston kautta.
Hissilippuja ei hankita Rukan ja Ylläksen lomakohteisiin
Jäsenistöltä oli tullut aloite hissilippujen hankkimisesta Tullivirkamiesliiton Pohjoisen lomakohteisiin. Liittohallitus ei ollut ehdotuksen kannalla. Liitto perustelee päätöstään sillä, että kyseinen, huomattavan hintava etu hyödyntäisi vain pientä osaa jäsenistöä.
Lomatuet vuodelle 2015
Tullivirkamiesliiton myöntämiä lomatukia vuodelle 2015 haki kuusi henkilöä, joille kaikille myönnettiin lomatukea yhteensä 2000 euroa. Tuen määrään vaikuttavat hakijan ja hänen perheensä olosuhteet.
Liittohallituksen kevätseminaari ja liittokokous
Liittohallituksen kevätseminaarin ajankohta on vaihtunut. Seminaari pidetään 15.-17.4.2015 Helsingin ja Tukholman välillä liikennöivällä Gabriella-laivalla. Liittokokouksen ajankohta on 26.-28.5.2015 myös Helsinki-Tukholmalla laivalla, eli Silja Symphonylla.
Lisätietoja puheenjohtaja Kari Lehtinen kari.lehtinen@tulli.fi tai gsm 040 332 2248